• Nasze grillo-kominki zapewnią Ci niepowtarzalną atmosferę spotkań w gronie rodziny i przyjaciół!
 • Wzbogacisz wyląd swojego ogrodu poprzez dodanie elementów architektury ogrodowej, które jednocześnie są praktyczne!
 • Chleb i pizza z pieca opalanego drewnem, wspaniałe wyroby wędzone we własnej wędzarni!
  Skorzystaj z oferty firmy Grillbud!

Porady, przepisy...

Przepis na domowe wędliny

 • Składniki:
 • ok. 5kg mięsa wieprzowego: boczek, schab, karkówka, żeberka, szynka
 • Zalewa peklująca:
 • 34dkg peklosoli
 • 4 litry wody do peklowania
 • 6-8 ząbków czosnku
 • 1 czubata łyżka stołowa majeranku
 • 1 łyżeczka ziela angielskiego
 • 7-8 liści laurowych
 • 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego
 • Moczenie mięsa:
 • 34dkg soli
 • 3-4 litry wody

Przygotowanie:

Mięso myjemy w chłodnej wodzie. Z boczku, ostrym nożem usuwamy skórę. Schab dokładnie czyścimy z białych błon. Karkówkę, jeśli jest bardzo gruba, przecinamy wzdłuż na pół. Następnie mięso moczymy w mocno osolonej wodzie przez 24 godziny. Dzięki temu pozbywamy się większości krwi, a zalewa peklująca jest czysta. Potem wylewamy wodę, w której mięso się moczyło i jeszcze raz płuczemy.

Peklowanie:

Obieramy i drobno kroimy czosnek. Z 4 litrów wody, czosnku i przypraw (majeranek, ziele angielskie, pieprz, liście laurowe) gotujemy zalewę. Po wystudzeniu do temperatury pokojowej dopełniamy ją wodą do objętości 4 litrów i rozpuszczmy w niej peklosól. Mięso zalewamy i peklujemy przez 10 dni w lodówce. Codziennie przewracamy je na drugą stronę i sprawdzamy stan zalewy. Do szynki i karkówki kilkakrotnie ją wstrzykujemy, aby dotarła także i do środka mięsa. Po tym czasie mięso wyjmujemy i płuczemy pod bieżącą, chłodną wodą, wieszamy by obciekło, bądź osuszamy ręcznikiem kuchennym. Karkówkę i szynkę wkładamy do siatki wędzarniczej lub ściśle wiążemy sznurkiem. Mięso zawieszamy na hakach w wędzarni.

Wędzenie:

Wędzimy dymem średniogęstym w temperaturze od 30 do 40 stopni Celsjusza przez 4 godziny.Po tym czasie podnosimy temperaturę do 50 lub 60 stopni i wędzimy jeszcze przez godzinę.

Parzenie:

Po wyjęciu z wędzarni mięso parzymy porcjami po 2kg w 4 litrach wody. Najpierw doprowadzamy ją do wrzenia, wrzucamy wędliny i gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Następnie wyłączamy gaz, dolewamy ok. 1 litra zimnej wody, aby obniżyć temperaturę do 80-90 stopni i parzymy dalej pod przykryciem przez godzinę.

Wędzenie ryb

Do wędzenia ryb używa się drewna z drzew liściastych (bez kory)- dębu, grabu, buku, wiązu i akacji, a także drewna drzew owocowych (śliwy, jabłonie i grusze). Warto zuważyć, że rodzaj drewna, jakiego użyjemy do wędzenia ma wpływ na kolor i smak ryby.

Przygotowanie:

Świeżą rybę należy sprawić i dokładnie umyć pod bieżącą wodą, ay usunąć resztki krwi. Następnie należy przygotowac solankę: 1 szklanka soli na 5 litrów wody, w której moczymy ryby. Czas moczenia uzależniony jest od wielkosci ryby: małe ryby ok. 30min, większe nawet do kilku godzin.
Do solanki możemy dodać rownież zioła takie, jak: rozmaryn, tymianek, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy.
Po wyjęciu z solanki rybę należy dokładnie osuszyć. W tym celu możemy powiesić ją w przewiewnym miejscu lub osuszyć ręcznikiem kuchennym. ardzo ważne jest, aby ryba przeznaczona do wędzenia była sucha.

Wędzenie ryb:

Przed wędzeniem rybę należy poddać zasoleniu, co przyspieszy dojrzewanie mięsa jeszcze przed wędzeniem. Oczyszczoną i umytą rybę należy zasypać grubą warstwą soli i umieścić w naczyniu. Czas leżakowania zależy od wielkości ryby i powinien trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Po wyjęciu z soli i opłukaniu ryby suszy się wieszając je w ocienionym i przewiewnym miejscu, aż do pojawienia się lśniącej cienkiej skórki.
Właściwy proces wędzenia przebiega w dwóch etapach. I etap to podsuszenie w temperaturze do 30-33 stopni Celsjusza unikając gęstego dymu, trwające od 12 do 24 godzin. II etap to wędzenie gęściejszym lecz chłodnym dymie, wędząc 2-3 razy dziennie przez kilka dni z długimi przerwami.

Wędzenie ryb na gorąco:

Sprawione ryby należy dokładnie opłukać z resztek krwi i umieścić w solance: 1 szklanka soli na 5 litrów wody. Następnie nalezy zakonserwować rybę w roztworze o stężeniu np. 4 szklanek soli na 5 l wody z dodatkiem 2 szklanek cukru oraz ziela angielskiego i liści laurowych, przez ok.2-4 godzin. Po tym czasie, wyjąć z roztworu, opłukać i dokładnie osuszyć.
Wędzenie na gorąco przebiega w wysokiej temperaturze, tj. do 90 stopni Celsjusza
W I etapie poddajemy rybę osuszaniu przez 30-40 min w temperaturze do 50 stopni. Aby uzyskać nieco ostrzejszy płomień doadjemy do paleniska gałazki jałowca.
W II etapie, który trwa od 1-3 godzin wędzimy ryby w temperaturze 55-60 stopni. III powinien być krótki - do 20 min, a temperatura powinna wynosić 60-90 stopni.

piec chlebowy piec chlebowy piec chlebowy